Fotogalerie projektu Praklíč

Naučná stezka - CHKO Beskydy, NPR Kněhyně - Čertův Mlýn

Dne 21. 9. 2011 proběhla výuka na naučné stezce Čertův Mlýn, která se nachází v nádherné krajině národní přírodní rezervace Kněhyně – Čertův Mlýn v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Vybraní žáci pátých a šestých ročníků prošli naučnou stezkou, která začala na Pustevnách a ukončena byla u hotelu Martiňák. Žáci vyhledávali informace na tabulích naučné stezky, pozorovali přírodu, vyplňovali pracovní listy, povídali si a diskutovali o historii tohoto kraje. Na jednotlivých tabulích naučné stezky nacházeli postupně odpovědi na otázky, které doplňovali do křížovky. Této naučné stezky se zúčastnily na další den také partnerské školy  - 10 žáků ze Základní školy kapitány Vajdy a 30 žáků z Gymnázia Olgy Havlové.

  

Číst dále: Naučná stezka - CHKO Beskydy, NPR Kněhyně - Čertův Mlýn

 

Klíčová aktivita K3

Fotogalerie zachycuje vybrané snímky z Klíčové aktivity 03 - "Zpracování praktického programu a jeho pilotní ověření parnterskými školami". 

V této aktivitě jsou vytvářeny pedagogy konkrétní aktivity a miniprojekty, které se vztahují k venkovní (mobilní) učebně a naučným stezkám. V rámci K 03 bude zpracována 2. část učební a metodické příručky: "Praktický program pro začlenění průřezového tématu EVVO pro ZŠ a víceletá gymnázia. Také zde zahrnujeme tvorbu e-learningového kurzu a interaktivní miniučebnici, které budou k dispozici i ostatním školám.

 

Číst dále: Klíčová aktivita K3

   

Konference EVVO

Dne 23. 3. 2011 jsme se zúčastnili konference EVVO, která se konala v prostorách SPŠ Chemické akademika Heyrovského. Na konferenci žákyně 9. tříd prezentovaly náš projekt Praklíč K15. Prezentaci vytvářeli žáci 9. A třídy ve spolupráci s učitelkou ICT Mgr. Pospíšilovou. Na konferenci nemohla chybět ani koordinátorka projektu Ing. S. Vidoňová. Konference se zúčastnily i další základní školy, které rozvíjejí projekty na ekologické téma.

 

Číst dále: Konference EVVO

 

Zoo Olomouc

Žáci, kteří zvítězili ve sběrové soutěži a nejaktivnější ekologové z řad žáků, jeli za odměnu 16. 12. 2010 na výlet do Olomoucké zoologické zahrady. Naši Ostravskou ZOO známe velmi dobře a tak jsme se jeli podívat do té Olmoucké. Bylo hodně mrazivo, ale sluníčko nás zahřálo. Olomoucká ZOO má také své kouzlo a chovají zde i jiné druhy živočichů než v Ostravské ZOO. Nejvíce se nám však líbilo mazlení s lenochodem tříprstým a ve výběhu pro kůzlátka a lamy. Výlet se nám moc líbil a těšíme se na další akce.

 

Číst dále: Zoo Olomouc

   

Ostravská ZOO

Dne 18. 4. 2011 se naše třída 5. B (ale i žáci jiných tříd naší školy) zúčastnila exkurze do ostravské ZOO.

Hned po příchodu na místo a průchodu vrátnicí jsme narazili na plameňáky. Poté jsme se vydali k voliérám s různými exotickými ptáky, ale také např. s čápem černým nebo výry velkými. Pokračovali jsme dál. Ve výběhu byli osli a poníci. O kousek dále se pásli jeleni evropští a ve vedlejším výběhu laně.

Potom jsme se šli občerstvit. Hned vedle stánku s občerstvením byl výběh s kozami. Využili jsme možnost koupit jim žrádlo a přímo ve výběhu je nakrmit. O chvilku později jsme spatřili nádherné pávy, zejména nás zaujal jeden páv, který byl celý bílý a zrovna roztahoval ocasní peří do překrásného velkého vějíře. Ve výběhu s pávy byly i pampy.

Další zastávku jsme uskutečnili u kočkovitých šelem. Tygr bohužel zrovna spal, tak jsme si ho nemohli detailně prohlédnout, ale gepard a puma se měli k světu a vyhřívali se na sluníčku. Hned v kleci vedle se pak nacházeli orli či dikobraz. Další putování nás zavedlo do pavilonu opic, tam jsme se ale dlouho nezdrželi, protože už na nás ve výukovém pavilonu čekala zaměstnankyně ZOO s přednáškou plnou zajímavostí.

Během výukového programu jsme se dozvěděli mnoho nových informací o různých zvířatech. Zjistili jsme, jak rozeznáme slona indického od slona afrického, že slon chodí po špičkách, mohli jsme si potěžkat želví krunýř, sloní zub nebo sloní kel, šáhli jsme si na zuby medvěda a tygra. Také jsme se dozvěděli, že během 14 dnů dorazí do ZOO zásilka s krokodýly. Nakonec paní přednášející vytáhla z terária obrovskou krajtu, kterou jsme si mohli pohladit a náš pan učitel si ji dokonce nechal omotat kolem krku a těla.

Po hodině jsme ještě měli chvíli čas, a tak jsme nakonec zamířili ještě za hrochy s mládětem, želvami, exotickými rybami, slony, pštrosy, zebrami a žirafami. Akorát nás mrzelo, že toho dopoledne nebylo k vidění malé slůně, které se nedávno v naší ZOO narodilo, což je považováno za obrovský úspěch.

Návštěvu ostravské ZOO jsme zakončili vyhlídkovou projížďkou motorovým vláčkem, který nás dopravil zpět k východu. Domů jsme se vrátili plni dojmů a obohaceni o nové vědomosti, které jistě zužitkujeme nejen v hodinách přírodopisu.

 

Zpracovaly: Eliška Pospíšilíková a Hana Krahulcová, 5. B

Upravil: Mgr. Petr Kuřil

 

 

Číst dále: Ostravská ZOO