FC Ostrava - Jih

Aktuální informace ZŠ a MŠ Ostrava-Zábřeh, Kosmonautů 15

Logopedická třída

V případě, že chcete Vaše dítě zapsat do logopedické třídy, kontaktujte prosím speciálního pedagoga naší školy Mgr. Vladímiru Vankovou ( Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ).

Výkaz péče o dítě z důvodů uzavření výchovného zařízení

Vážení zákonní zástupci,


na konci každého měsíce byste měli předat zaměstnavateli Výkaz péče o dítě z důvodu uzavření výchovného zařízení, aby bylo zřejmé, kdy v daném měsíci jste skutečně pečovali doma o dítě a za které dny Vám náleží mzda.


Výkaz péče o dítě naleznete ke stažení zde


Bc. Pavla Fajfrová

sekretariát

Mateřská škola K15 uzavřena!

Rada obvodu rozhodla s platností od čtvrtku 19. 3. 2020 do odvolání o uzavření provozu mateřských škol zřízených městským obvodem Ostrava-Jih. Zároveň budou, v souladu s usnesením vlády ČR ze dne 15. 3. 2020, otevřeny MŠ F. Formana 13 na Dubině a MŠ Za Školou 1 v Zábřehu.

Bližší informace zde.

Zápis do prvních tříd pro školní rok 2020/2021 

Vážení zákonní zástupci,

vzhledem k nastalé situaci a v návaznosti na doporučení MŠMT bude letošní zápis do prvních tříd realizován elektronicky. Podrobné informace Vám sdělíme v co nejkratší možné době.

Vedení ZŠ a MŠ Ostrava-Zábřeh, Kosmonautů 15

Distanční výuka - informace

Vážení zákonní zástupci,


abychom vysvětlili pojetí a organizaci distanční výuky, připravili jsme pro Vás následující vysvětlení formou otázek a odpovědí.


1. Co znamená distanční výuka (dále též DV) a jak to máme chápat? 

 • Vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu a uzavření škol v ČR je to naše reakce, kterou dáváme najevo, že nám není jedno, jaké budou vzdělávací výsledky našich žáků. Chceme jim poskytnout smysluplnou náplň na tyto dny, ale zároveň je v žádném případě nechceme přetížit. Proto na každou vyučovací jednotku dle rozvrhu hodin naši vyučující vymýšlejí různé vzdělávací aktivity. Snažíme se, aby žádná aktivita na danou hodinu nepřesáhla přibližně 20 minut. Necháváme na každém vyučujícím, zda budou aktivity spíše opakovací, doplňující nebo rozvíjející. Stejně tak si vyučující rozhoduje o formě zpětné vazby od žáků, tedy jestli mu výstup pošlou mailem, prostřednictvím chatu, fotografie apod., nebo vůbec.

2. Jak se bude distanční výuka zadávat? 

 • Vyučující normálně zapisují do Bakaláře téma každé hodiny a prostřednictvím domácích úkolů zadávají distanční výuku. Pro správnou orientaci budou na začátek každého zadání uvádět DV (distanční výuka) den a datum (út 17/3) – pak bude následovat popis konkrétních aktivit včetně toho, zda a jakým způsobem očekávají zpětnou vazbu. Bakalářem automaticky generované datum zadání a datum odevzdání proto není důležité!

3. Kdy má žák distanční výuku plnit?

 • V den, na který ji vyučující určil. Tedy: DV út 17/3 – znamená, že v úterý 17/3.

4. Bude se postihovat, když žák výuku nesplní?

 • Záleží na vyučujícím, co ještě bude ochoten tolerovat. Existuje jediný důvod pro její nesplnění a to je extrémně závažný zdravotní stav, například hospitalizace, vysoké horečky apod. Na druhou stranu u některých úkolů DV nemusí vyučující zpětnou vazbu ani vyžadovat.

5. Bude se DV známkovat?

 • Primárním cílem není klasifikace, ale spíše evidence splnil/nesplnil. Jestliže typ úkolu klasifikaci umožňuje, záleží na vyučujícím, jak si věc rozhodne. Samozřejmě platí dokument Pravidla hodnocení vzdělávání žáků, který je součástí školního řádu. 

6. Co když vyučující použije v zadání DV odkaz, který nejde v mobilní aplikaci otevřít?

 • Je nutno používat desktopovou (počítačovou) verzi programu, jinak totiž musí celý odkaz poměrně pracně přepsat. Druhou možností je přihlásit se do Bakaláře na mobilním telefonu, ale přes internetový prohlížeč, nikoli přes aplikaci.

Mgr. Marek Pabjan, MBA

Distanční výuka

Vážení rodiče,


od pátku 13. 3. 2020 bude probíhat výuka na ZŠ Kosmonautů 15 distanční formou (což v praxi znamená dálkově prosřednictvím internetu). Žákům bude zadáváno učivo, aktivity a úkoly skrz program bakalář (sekce domací úkoly). Zde žáci naleznou i odkazy (url adresy) na stránky, kde budou k dispozici ke stažení výukové materiály (teorie, cvičení, zadání aktivit). Sledujte proto prosím každý pracovní den program Bakaláři.  


Vedení ZŠ a MŠ Ostrava-Zábřeh, Kosmonautů 15 

! OZDRAVNÝ POBYT a LYŽAŘSKÝ KURZ pro II. stupeň ZŠ ZRUŠEN !

Na základě mimořádného opatření vydaného MZ dne 10. 3. 2020 a po konzultaci s KHS MS kraje je OZDRAVNÝ POBYT i LYŽAŘSKÝ KURZ v termínu 14. - 27. 3. 2020 ZRUŠEN! Momentálně je v jednání náhradní dubnový termín, který bude využit v případě uklidnění situace. Dotazníkové šetření ohledně lyžařského kurzu tedy ztrácí smysl.


Vedení ZŠ a MŠ Ostrava-Zábřeh, Kosmonautů 15 

Miniškolička 11. 3. 2020

Z důvodu uzavření školy se zítřejší miniškolička nekoná.

Uzavření ZŠ, ŠJ a ŠD K15 

Na základě mimořádného opatření vydaného MZ dne 10. 3. 2020 jsou s platností od 11. 3. 2020 do odvolání uzavřeny všechny ZŠ, SŠ, VOŠ a VŠ v České republice. Uzavření se prozatím netýká mateřských škol. 

Žádost o ošetřovné

Vážení zákonní zástupci,


žádosti o ošetřovné (u dětí do 13 let věku) lze osobně vyzvednout již pouze 17. 3. 2020 v čase od 8:00 do 10:00 hod na sekretariátě základní školy, v dalších dnech požádejte elektronicky pomocí emailu  Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

NABÍDKA PRACOVNÍCH POZIC

Hledáme:

učitele pro I. stupeň ZŠ na celý úvazek (znalost AJ výhodou) od září 2020,

učitele pro II. stupeň ZŠ na celý úvazek (znalost AJ výhodou) od září 2020,

školního psychologa na 0,5 úvazku (požadované vzdělání Mgr. v oboru psychologie).

 

Zájemci, zašlete prosím svůj životopis na e-mailovou adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .


Mimořádná opatření MZČR ze dne 10. 3. 2020

Třetí mimořádné opatření k nahlédnutí zde.

Čtvrté mimořádné opatření k nahlédnutí zde.

Mimořádná opatření MZČR ze dne 8. 3. 2020

První mimořádné opatření k nahlédnutí zde.

Druhé mimořádné opatření k nahlédnutí zde.

DOPORUČENÍ K AKTUÁLNÍ EPIDEMIOLOGICKÉ SITUACI

Vážení žáci a zákonní zástupci,

stanovisko ředitele ZŠ k aktuální situaci ohledně šíření Koronaviru v evropských státech je následující. Dle doporučení MŠMT a krajské hygienické stanice MS kraje při návratu z rizikových oblastí Itálie (Emilia-Romagna, Lombardie, Pidedmont a Veneto) dodržujte prosím níže uvedený pokyn.
Pokud máte v době pobytu nebo po návratu tyto zdravotní potíže: horečku nad 38°C, kašel , dušnost, dechovou nedostatečnost, tak neprodleně kontaktujte KHS MS kraje (tel.: 595 138 118, 595 138 119, 595 138 147). Celé doporučení KHS MS kraje je k dispozici pod tímto odkazem.

Děkujeme předem za spolupráci
vedení ZŠ a MŠ Ostrava-Zábřeh, Kosmonautů 15

Gastronomická soutěž

Š. Líbenek z 9. A zvítězil v 22. ročníku gastronomické soutěže "O čokoládovou vařečku", kterou pořádá Střední škola společného stravování v Hrabůvce. Letošní téma bylo "Teď vaří šéf. Aneb kuře stokrát jinak".

Do soutěže se přihlásilo 32 žáků z 15 základních škol. Po seznámení s pracovištěm, soutěžící společně s asistentem vařili maximálně 25 minut před publikem čtyři porce teplého pokrmu, dle vlastního receptu. Vyhrálo kuřecí prsíčko plněné sušenými rajčaty a bazalkou, podávané s bramborovou kaší, hráškovým pyré, hráškovými lusky a výhonky. Kromě vaření, chuti a vzhledu se hodnotila prezentace pokrmu, dodržování hygieny, oblečení a mnoho dalších kritérií. Dle poroty náš žák vyhrál s přehledem a odnesl si pohár, čokoládovou vařečku a další ceny. Gratulujeme. Odkaz na novinky.cz zde.


varecka

varecka


A. Buroňová

Recitační soutěž

Na naší škole proběhlo dne 18. 2. 2020 školní kolo recitační soutěže. Soutěžilo se ve 3 kategoriích: 1. ročník, 2.-3. ročník a 4.-5. ročník. Výkony soutěžících byly vyrovnané a tříčlenná porota měla těžkou úlohu při výběru těch nejlepších. Recitátorům děkujeme za hodnotný kulturní zážitek a soutěžícím na 1. a 2. místě přejeme hodně úspěchů v další reprezentaci školy v obvodním kole. Postupujícími jsou K. Píšalová z 1. D, A. Rochovanská a M. L. Hadravová z 2. D, D. Ondráčková ze 4. D a N. Gärtnerová z 5. D.


Š. Krupová

Olympiáda v anglickém jazyce - okresní kolo

Vojtěch Lustyk z 5. A se umístil na vynikajícím 2. místě v kategorii pro žáky do sedmé třídy v okresním kole olympiády v angličtině, které se konalo 5. 2. 2020. Velmi dobře školu reprezentoval také Vojtěch Havran z 9. A, který v kategorii 8. a 9. ročníků obsadil dělené 6.-7. místo. Oběma gratulujeme.

Okresní kolo matematické olympiády pro 9. ročník

Žák Jakub Kubesa obsadil vynikající 9. místo se ziskem 18 bodů za všechny čtyři správně vyřešené úlohy. Před ním se umístili na dělených místech žáci gymnázií a jenom dva žáci z jiných základních škol. Je zřejmé, že konkurence byla vysoká. Krajské kolo se koná 17. března a přejeme v něm Jakubovi, co nejvyšší bodový zisk.


A. Buroňová

Biologická olympiáda

Ve dnech 24. a 28. ledna 2020 proběhlo na naší škole školní kolo Biologické olympiády a chtěli bychom Vás seznámit s jeho vítězi.

V kategorii mladších žáků (6. a 7. ročník) se umístila z počtu 15 soutěžících na 3. místě Zuzana Přikrylová, na 2. místě Jakub Staněk a na 1. místě Veronika Jurošková.

Mezi staršími žáky skončil z 10 zúčastněných jako třetí Filip Wanecki, jako druhý Tomáš Dvorník a absolutním vítězem se stal Filip Puzoň.

Všem žákům děkujeme za účast v soutěži a vítězům blahopřejeme a doufáme v jejich další přírodopisné úspěchy!


K. Fryková


prirodopis


prirodopis2

Projekt Příběh soli

Nerostné suroviny doprovázejí lidstvo od jeho počátků. Jedním z každodenně používaných nerostů se podrobněji v nedávno proběhlém projektu Příběh soli zabývali školáci a učitelé 1. stupně. Výsledky jejich práce si můžete do konce ledna prohlédnout na výstavě ve vestibulu školy. Fotografie z projektu najdete zde


Poděkování patří všem zúčastněným a vyučujícím a také sdružení rodičů za finanční podporu projektu.


Šárka Purkyňová


Týmová soutěž v řešení logických, matematických úloh

Dva týmy nejlepších řešitelů matematických soutěží z naší školy se zúčastnily 15. 11. memoriálu Šárky Pravdové v Bílovci. V kategorii žáků 6. a 7. ročníků tým ve složení Z. Přikrylová, A. Krčmařová, M. Kobiernicki a D. Chrenko získal s 119 body vynikající 5. místo hned za týmy z gymnázií, a místo na stupních vítězů jim uniklo jen o 2 body.

Ve starší kategorii nás reprezentovali J. Kubesa, D. Balus, I. Žitník a V. Lukešová a se ziskem 71 bodů obsadili pěkné jedenácté místo, překonaly je jen čtyři týmy ze základních škol. Soutěžní logické úlohy vymysleli žáci z gymnázia M. Koperníka a celou akci pro školy z celého kraje také výborně zorganizovali.


WEB BANNER 970X250px 2

WEB BANNER 970X250px 2

Sportovní a taneční workshopy

Ve dnech 12. a 13. 10. 2019 probíhaly sportovní a taneční workshopy, které jsme pro naše žáky připravili v Českém domě v Ostravě-Vítkovicích ve spolupráci s T. J. Sokol Vítkovice.


WEB BANNER 970X250px 2

WEB BANNER 970X250px 2

WEB BANNER 970X250px 2


A. Buroňová

Erasmus dny

Na střední škole Ave Art v Ostravě-Hrabůvce jsme navštívili výtvarný workshop v rámci Erasmus Days aktivit.


#erasmusdays


A. Buroňová


WEB BANNER 970X250px 2


WEB BANNER 970X250px 2

 

Automat na zdravé potraviny Happy snack

Od školního roku 2018/2019 je na hlavní budově ZŠ umístěn automat na zdravé potraviny. Platnost karet z loňského školního roku lze prodloužit. Veškeré informace o tomto zařízení, kartách i platbách dohledáte na oficiálních webových stránkách www.happysnack.cz.


Distanční výuka 30. 3. - 3. 4. 2020

1. A 1. C 1. D
2. A 2. B 2. C 2. D
3. A 3. C 3. D
4. A 4. B 4. C 4. D
5. A 5. B 5. D 
6. A 6. B 6. D
7. A 7. B 7. D
8. A 8. B
9. A 9. B

Organizace školního roku 2019/2020

1. pololetí:

 2. 9. 2019 - 30. 1. 2020                

2. pololetí:

 3. 2. 2020 - 30. 6. 2020 

Podzimní prázdniny:

 29. - 30. 10. 2019

Vánoční prázdniny:

 23. 12. 2019 - 3. 1. 2020 

Pololetní prázdniny:

 31. 1. 2020

Jarní prázdniny:

 10. 2. - 16. 2. 2020

Velikonoční prázdniny:     

 9. 4. - 13. 4. 2020

Hlavní prázdniny:

 1. 7. - 31. 8. 2020

Vysvědčení 1. pol.:

 30. 1. 2020 
Vysvědčení 2. pol.:  30. 6. 2020  

GDPR - ZÁKLADNÍ ÚDAJE

Kontaktní údaje pověřence pro ochranu osobních údajů:

Kontaktní osobou je Mgr. Roman Klimus jednatel společnosti KLIMUS & PARTNERS, s.r.o., se sídlem: Vídeňská 188/119d, Dolní Heršpice, 619 00 Brno.

IČO: 033 73 444,

ev. č. ČAK: 13824,

e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ,

tel. číslo: +420 602 705 686,

ID datové schránky: ewann52

INFORMAČNÍ POVINNOSTI SPRÁVCE ÚDAJŮ K DISPOZICI ZDE.


Videovizitky naší školy

"ERASMUSDAYS 2018 K15" - naleznete pod tímto odkazem.

"Když učení dává smysl" - naleznete pod tímto odkazem.

"Škola hrou" - naleznete pod tímto odkazem

"Ozdravný pobyt 2017" - víkendový animační program TAPAZA.

Škola na sociální síti

V rámci projektu Škola na síti je možné sledovat dění v naší organizaci tak trochu z jíného úhlu pohledu, stránka je dostupná zde: https://www.facebook.com/kosmonautu15/. Projekt je postaven na aktivitě žáků z devátých ročníků, kteří jsou plně odpovědní za obsahovou náplň, nejedná se tedy o oficiální zdroj informací pro veřejnost.

Informace pro rodiče a žáky

Vstup do klasifikace a absence pro rodiče naleznete v levém horním rohu pod odkazem Bakaláři (postup přihlášení na videu zde). Pokud nemáte vstupní údaje - přihlašovací jméno a heslo - obraťte se na třídního učitele. Přihlašovací údaje budou rodičům předány na úvodních třídních schůzkách. V případě technických problémů www stránek, námětů či připomínek pište na e-mail administrátora Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Základní škola se nachází v Ostravě - Zábřehu na ulici Kosmonautů 15. Jsme školou s bohatou historií a tradicí - vyučování zde bylo zahájeno již ve školním roce 1961/1962.

Výuka jazyků:

 • metoda CLIL
 • bilingvní výuka ve výběrové třídě od 1. ročníků
 • přítomnost rodilých mluvčích na škole při výuce anglického jazyka od 1. ročníku
 • druhý cizí jazyk (Rj) zavádíme od 7. třídy
 • dlouholetá kvalitní spolupráce se zahraničními školami, výlety do zahraničí

Metody a formy výuky

 • Nejmodernější metody a formy výuky
 • Žáci jsou do výuky zapojování prostřednictvím činnostního vyučování, práce ve skupinách
 • Účast v mnoha projektech se spoluúčastí zahraničních škol
 • Ozdravné a turistické pobyty, plavecký výcvikový kurz a lyžařský kurz
 • Mnoho aktivit, výletů a poznávacích zájezdů
 • Dlouholetá mezinárodní spolupráce mezi žáky a pedagogy partnerských zahraničních škol
 • Projekt „judo do škol“ (pouze dvě školy v rámci Moravskoslezského kraje)
 • Metoda výuky čtení – Sfumato
 • Logopedické třídy pro 1. – 4. ročník
 • 2 metody výuky matematiky (metoda výuky matematiky dle prof. M. Hejného nebo klasická výuka matematiky)

Aktivity školy

 • „Miniškolička“ pro předškolní děti
 • Spolupráce s organizacemi: Lesní škola, Pavučina, PČR, SDDM, Tyflocentrum, Knihovna MO, OU, SAREZA s.r.o., Červený kříž aj.
 • Velký výběr odpoledních zájmových aktivit např. Řezbářský kroužek, Judo
 • Partnerská škola Českého svazu juda s mezinárodní působností
 • Školící středisko pro metodu čtení - Sfumato
 • Soutěže a odpolední akce pro žáky např. PC výuka „psaní všemi deseti“
 • Školní klub ve spolupráci se školní družinou nabízí mnoho kroužků (např. výtvarný, PC, pohybové aktivity atd.)
 • Účast v mnoha projektech i s mezinárodní spolupráci ( E-Twining, EU-peníze do škol, Tablety do škol, Ovoce do škol, aj.)
 • Zprostředkování konzultací se školním logopedem pro děti a rodiče budoucích „prvńáčků“

Vybavení školy

 • Kmenové třídy s interaktivními tabulemi
 • Odborné učebny (2 jazykové, chemie, počítačová, výtvarná, dílny, cvičná žákovská kuchyň aj.)
 • Nejmodernější technika (interaktivní tabule, vizualizéry, scannery, digitální mikroskop, aj.)
 • Nadstandartní vybavenost pomůckami do výuky
 • Nově vybaveno 7 oddělení školní družiny
 • Školní knihovna s přístupem na internet
 • Školní jídelna s výběrem ze dvou jídel